لاوچ

آموزشگاه تنبور يارسان -موسیقی کهن تنبور

علی اکبر مرادی

 استاد:علي اكبر مرادي

 تنبور نواز توانا و برجسته در سال 1336 در ايل گوران كرمانشاه متولد شده. زادگاه او از مراكز نغمات بكر و دست نخوردة موسيقي است. مرادي از كودكي با شاهنامه خواني پدر و لالايي‌هاي محلي مادر با فرهنگ و موسيقي منطقه آشنا گرديد و نواختن تنبور را از هفت سالگي نزد درويش علي مير درويش آغاز كرد و پس از محضر استادان بزرگ تنبور از قبيل سيد ولي حسيني، سيد محمود علوي، آقا ميرزا سيدعلي كفاشيان و كاكي الله مراد كسب فيض نمود. وي فعاليت هنري خود را از سال 1352 در فرهنگ و هنر كرمانشاه آغاز كرد و اولين گروه تنبور را به سرپرستي ايرج خادمي به وجود آورد. در بعد از انقلاب و تا سال 1359 وقفه‌اي كوتاه به خاطر تحصيل برايش پيش آمد و از آن به بعد به گروه تنبور شمس به سرپرستي استاد كيخسرو پورناظري پيوست و فعاليت خود را در گروه ادامه داد.
 استاد علي اكبر مرادي نوازنده و تكنواز گروه تنبور شمس بودند و در تنبور نوازي از شيوه‌اي خاص و سبكي مشخص برخوردار است كه او را از ساير نوازندگان تنبور ممتاز مي‌سازد. وي در جهت نشر و گسترش فرهنگ و موسيقي تنبور به همراهي گروه شمس به خوانندگي شهرام ناظري كنسرتهاي متعددي در داخل كشور و كشورهاي كانادا، فرانسه، آلمان، بلژيك و اسپانيا اجرا نموده است. وي در ادامة فعاليت‌هاي هنري خود چندين كاست تكنوازي تنبور بنامهاي :   تريكة حانه – سحرواران - سيروان – مهجوري – مهر و ماه 1 و 2 – سماع پروانه – در آينة آسمان – مقامات مجلسي – مقامات ياري(72 مقام)- گلاريژان –نسيم گندم زار  - يار اسماني – در ايينه اسمان  -مقامات مجلسي تنبور  -دوواله –كردانه – اتش اشتياق – نجوا و.... را به علاقمندان ساز تنبور تقديم نمود و به انواع موسيقي كردي و موسيقي سنتي «رديف دستگاهي» آشنايي كامل دارد. استاد علي اكبر مرادي در چندين فستيوال جهاني از جمله فستيوال اونيون Avenien در فرانسه، فستيوال گريك Greec در اسپانيا و فستيوال فلگ Flag در ايتاليا شركت نموده و در سال 1370 در مسابقه‌اي تحت عنوان تارنوازان در رشتة تنبور به مقام اول كشور دست يافت و موفق به ديپلم افتخار و لوح زرين و پنج مدال طلاي اين مسابقه شد.


 استاد مرادي دبير آموزش و پرورش كرمانشاه مي‌باشد و در كنار شغل شريف معلمي سالهاست كه به تحقيق در مورد مقامات تنبور و ديگر انواع موسيقي كردي مشغول است و تسلط كافي بر آنها دارد.با کلیک بر روی لینک زیر میتوانید یکی ازاهنگهای زیبای البوم دواله (اخرین کار ایشان) را دانلود کنید.

                                                         

                                                       اهنگی از آلبوم آتش اشتیاق

                                                                     اشک ابر
      

منبع:زمينه شناخت تنبور /حيدر كاكي

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۹/۱۰ساعت 17:41  توسط تنبور  |